top of page

התמודדות עם פסיכוזה

מהי פסיכוזה?

פסיכוזה היא סינדרום (ביטוי) של מחלה נפשית. כמו מחלה גופנית, גם פסיכוזה ניתנת בדרך כלל לטיפול ולריפוי. בדרך כלל משתמשים במילה 'פסיכוזה' כדי לתאר מצב בו האדם אינו במגע עם המציאות. למשל: הוא שומע קולות שאינם קיימים במציאות (הלוצינציות שמיעה), מאמין בדברים שאינם קיימים במציאות (דלוזיות) או חושב מחשבות מוזרות ובטוח שהן אמת לאמיתה.

הסימפטומים הפסיכוטיים מפריעים לאדם לקיים את אורח חייו הרגיל. הפסיכוזה יכולה להופיע כתופעה חד פעמית, או להיות אחד הביטויים של מחלת נפש. 

 

החוויה הפסיכוטית ייחודית לכל אדם החווה אותה. רבים חווים את הפסיכוזה כחוויה מיוחדת, מחדדת תודעה ומקרבת את האדם אל עומק הווייתו. בעקבות פסיכוזה, ישנם כאלה שיבחרו לחזור בתשובה, אחרים יבינו שמתאים להם לחפש עיסוק שמרכזו נתינה, או כזה שמרכזו אמנותי ועוד. אחרים ירגישו תחושות קשות דווקא.

פסיכוזה

מה גורם לפסיכוזה?

פסיכוזה היא מצב רפואי ביולוגי שיכול להיגרם מגורם אחד או משילוב של גורמים: ביולוגיים-תורשתיים ו/או סביבתיים. אצל חלק מהאנשים שימוש בסמים יכול לגרום למצב פסיכוטי.

האם לאנשים במצב פסיכוטי יכולות יוצאות דופן?

אדם הנמצא במצב פסיכוטי משול לאדם ללא עור: הוא קולט את המתרחש בסביבה ברגישות יוצאת דופן. לעתים קרובות הוא מפרש את המתרחש סביבו באופן מוטעה. בעבר ייחסו לאנשים שסבלו מפסיכוזה כוח מאגי וכשרון נבואי. כיום ברור שאין לאנשים שסובלים מפסיכוזה כוחות כאלה.

בתוך כמה זמן המצב הפסיכוטי יחלוף?

מצב פסיכוטי, בהיותו מצב רפואי, ניתן בדרך כלל לטיפול באמצעות תרופות. התרופות מביאות לשיפור הדרגתי במצב, והפסיכוזה חולפת לרוב, בתוך מספר שבועות. במקרים נדירים, סימפטומים פסיכוטיים ממשיכים ללוות את האדם לאורך זמן. 

מה תפקיד הטיפול הפסיכותרפוייטי* למתמודדים עם פסיכוזה?

היציאה ממצב פסיכוטי מתרחשת בהדרגה והיא מזכירה התפוגגות של ערפל: צעד אחר צעד חוזרת בדרך כלל החשיבה המאורגנת. עולה ספק לגבי אמונות וחוויות שהחולה היה משוכנע באמיתותן כשהיה בתוך המצב הפסיכוטי. הוא מנסה להבין מדוע נקלע למצב פסיכוטי, ונזקק לטיפול פסיכותרפוייטי כדי לצלוח את האתגר שעומד לפניו: להבין מה בדיוק קרה, ולהבנות את חייו כך שלא ייקלע שוב למצב פסיכוטי.

*טיפול פסיכותרפוייטי הוא טיפול בשיחות המסתמך על קשר של אמון בין המטפל והמטופל.  בשיחות אלו מתאפשר לאדם לחשוף את עולמו הפנימי, לבחון את דרכי ההתמודדות שלו וליצור שיפור בחייו.

מהן התופעות המלוות את המצב שלאחר הפסיכוזה?

אדם שאך יצא מפסיכוזה, לרוב מתקשה להתרכז למשך זמן ארוך, ולכן לא מומלץ לחזור מיד לפעילות הדורשת ריכוז (כמו לימודים ועבודה). כמו כן, אחד הגורמים להישנות של מצב פסיכוטי הם מצבי מתח, ולכן כדאי לחכות מעט, ולהשהות את החזרה לשגרת פעילות שעלולה להגביר מתח.


בנוסף, אדם המתאושש מפסיכוזה זוכר את מצבו בתוך הסערה שבה היה נתון, ולעתים קרובות חושש מאד מחזרת הפסיכוזה. לרוב יהיה מוטרד מכך ואף יגלה סימפטומים של דיכאון (דיכאון פוסט פסיכוטי). לעתים, כמו לרוב הציבור, גם לו יש סטיגמה שלילית לגבי מצבים פסיכוטיים והחשש מתגובות הסביבה למצבו ודאגה לעתיד ממלאים אותו.


בשלב זה לטיפול הפסיכותרפוייטי חשיבות רבה, לצורך הבנת הסיטואציה, תמיכה רגשית, החזקת התקווה ובניית תכנית השיקום.

במי כדאי להיעזר?

באופן טבעי, בתקופת ההחלמה מהפסיכוזה, כמו לאחר כל מחלה, כולנו מעדיפים להיעזר בקרובים לנו ובמיוחד בבני המשפחה. רצוי שהקרובים יקשיבו, יתמכו ובעיקר יעבירו מסר של תקווה לגבי היכולת של האדם המחלים מפסיכוזה לחזור לתפקוד מלא בהמשך חייו. רצוי שבני המשפחה יימנעו ממסרים ביקורתיים, מיחס עוין וממעורבות יתר רגשית, העלולים להחריף את מצבו.

איך נמנע מהישנות של מצב פסיכוטי?

לכל אדם סימנים מקדימים שונים לחוסר איזון נפשי. בטיפול נזהה את הסימנים המקדימים הייחודיים למטופל ונבנה את מערכת התמיכה שאמורה להתריע מבעוד מועד על הופעת תופעות שאפיינו את תחילת הפסיכוזה אצלו. 

מה עושים בטיפול בעקבות מצב פסיכוטי?

הטיפול הוא מפגש אישי ביננו ולכן מתאפשר בו לדבר על נושאים שונים המטרידים את האדם, ללא שיפוט. לאחר פגישת היכרות (אינטק), נעסוק הן במציאות העכשווית והן בתכנים מהעבר, בדרך כלל על פי בחירת האדם. ככל שהקשר ביננו יעמיק, יתאפשר להבין באופן עמוק יותר את הקשרים בין העבר וההווה. בשיחות נבחן מצבים שונים איתם האדם מתמודד ויחד נבדוק מהו האופן המתאים עבורו להגיב ולפעול. נתייחס לתחושות השונות המלוות את האדם, ניתן מקום לחוויה הייחודית שעבר בתוך הפסיכוזה ולהבנת המשמעות שלה לעולמו הפנימי.


מעבר לכך, נעסוק בבנייה של סביבה תומכת, ושל מימוש תכנית שיקומית המותאמת לצרכיו ולכישוריו.

bottom of page